konya beldeleri

Konya'da 31 İlçeden 4'ü ve 205 Beldeden 111'inin Nüfusu 2 Binden Az Çıktı

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, 205 belediyesi bulunan Konya'da 4 ilçe ve 111 belde nüfusu 2 binin altında çıktı. Belediye başkanları, yakın beldelerle birleşme yoluna giderek belde kalma yollarını arayacak.


Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi sonuçlarına göre, 205 belediyesi bulunan Konya'da 4 ilçe ve 111 belde nüfusu 2 binin altında çıktı. Belediye başkanları, yakın beldelerle birleşme yoluna giderek belde kalma yollarını arayacak.

Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi'ne göre yapılan nüfus sayımı sonucuna göre 899 belediye tarihe karışacak.

Nüfusu 2 binin üzerinde olan yerleşim bölgeleri belediye olabiliyor. Hükümet, nüfusu bu rakamın altında kalan belediyelerin kapatılması için yasal süreci başlatıyor. Sürecin tamamlanması ile bugün belediye olan 899 yerleşim alanı köye dönüşecek. 2009'da yapılması planlanan yerel seçimlerden önce hayata geçirilecek düzenleme ile bu belediyelerde belediye başkanlığı seçimi yapılmayacak.

Kapanacak belediyeler yasayla feshedilerek İl Özel İdaresi'ne bağlanacak. Belediyeler, çalışanları, borç ve alacakları, tüm mal varlıkları ile il özel idarelerinin birer şubesi olacak.

Konya'da belediye sayısı 1963'de 65, 1968'de 85, 1973'de 117, 1977'de 122, 1984'de 119, 1989'da 141, 1994'te 166, 1999'da 206, 2004'te 232 ve son olarak 2007 yılında 205 olarak tespit edildi.

Konya'nın, Adrese Dayalı Nüfus Sayımına sonuçlarına göre, 31 ilçesi ve 205 belediyesi olduğu tespit edildi. Konya merkez Karatay'a 5, Meram'a 10 ve Selçuklu ilçesine bağlı 5 ilçe bulunurken Ahirli 2, Akören 3, Akşehir 12, Altınekin 4, Beyşehir 19, Bozkır 11, Cihanbeyli 14, Çeltik 3, Çumra 11, Derbent 2, Derebucak 5, Doğanhisar 9, Emirgazi 3, Ereğli 7, Güneysınır 3, Hadim 8, Halkapınar 1, Hüyük 11, Ilgın 8, Kadınhanı 5, Karapınar 5, Kulu 8, Sarayönü 7, Seydişehir 9, Taşkent 6, Tuzlukçu 1 Yalıhüyük 1, Yunak ilçesinin 7 beldesi bulunuyor.

Konya, bu sayı ile Türkiye'nin, belediye sayısı bakımından önde gelen illeri arasında yer alıyor. Ancak son sayım sonuçlarına göre ilginç durumlar da ortaya çıktı. Konya'da, nüfusu 2 binin altında çıkan 111 beldeyi köy olma korkusu sardı. Bunun yanında, nüfusu, bağlı olduğu ilçeden fazla olan 2 belde bulunuyor. Bazı ilçeler belediyelerinin kapatılması halinde beldesiz kalacak.

Beyşehir, nüfusu 2 binin altında çıkan belediye sayısı bakımından 13 belde ile ilk sırada geliyor. Altınekin ve Karapınar ilçelerine bağlı beldelerde nüfus 2 binin altına düşmüyor. Bu ilçeler belde kaybetmiyor. Bunun yanı sıra Güneysınır ilçesinde 2 belde 2 binin altında çıktığı için belediyeliği tehlikeye düşüyor.

Konya'nın en büyük ilçelerinden biri olan Beyşehir ilçesi hazırlama aşamasında olan yeni yasa ile 13 beldesini kaybedecek. Belediye Başkanı Nafiz Tekinöz, 18 beldesinden 13'ünün nüfusunun 2 binin altında olduğunu söyledi. Yasa yapıcılarının bu sonuçla bazı sorunlarla karşılaşacaklarını dile getiren Tekinöz, "Ülkemize daha çok yarar getirecekse yarardan yanındayız. Belediyecilik sadece imar fen işleri değildir. Bu sonucun sosyal boyutunu da düşünmeliyiz. Beyşehir Belediyesi'nin yükü artar. Civardaki diğer belediyeler yapacak yükü artacak" dedi.

Yenidoğan Belediye Başkanı Mehmet Sağ ise beldelerinde binin üzerinde hane olduğunu, ancak dışarıya işçi göçü verdiklerini söyledi. Sağ, şöyle dedi: "Yaz aylarında nüfusumuz artıyor, kışın düşüyor. Sayım vatandaşların belde dışında olduğu bir zamanda yapıldı. Benim gerçek nüfusum 2 bin 500'ün üzerinde." Bazı beldelerin birleşme yolu ile belediye kalmaya devam edeceğini belirten Sağ, bazı aileler arasında yaşanan kavgalar olduğunu, sınır davaları olduğunu ifade ederek, "Bu halkı isteseniz de birleştiremezsiniz" dedi.

Avşar Belde Belediye Başkanı Polat Yetkin, nüfusu 2 binin altında kalan ilçelerin ilçe olarak kalmasına rağmen beldelerin köy yapılmasının doğru olmadığını söyledi. Yetkin, şöyle dedi: " 2 binin altında ilçeler de ilçe olarak kalıyor. Benden nüfusu daha az olmasına karşı ilçe kalıyor. Bizim beldeki insanlardan çok mu farkları var."

Kurca Belediye Başkanı Vedat Sabırlı, köydeki hizmetlerin ilçeye kaydırılması ile göçü beraberinde getireceğini söyledi. Gölyaka Belediye Başkanı Rıza Namlı ise hizmetlerin maliyetinin artacağını dile getirdi

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !